הפרעה טורדנית כפייתית אצל ילדים – אובססיביות בגיל הילדות והנעורים

הפרעה טורדנית כפייתית אצל ילדים – אובססיביות בגיל הילדות והנעורים

נסו לרגע לדמיין ילד או ילדה שחווים ללא הפסקה מחשבה מפחידה וטורדנית אשר עיקרה הוא פגיעה או מוות של עצמם או של אדם קרוב ויקר ללב. מפחיד לא? 

עכשיו תוסיפו לזה התנהגות חזרתית שמטרתה לנסות ולבטל את המחשבה ואז אולי תבינו איך נראה עולמם של ילדים הסובלים מOCD  (הפרעה אובססיבית קומפולסיבית הידועה גם בשם הפרעה טורדנית כפייתית).

ערן הוא נער פיקח וטוב לב, מסודר ובעל שגרת יום ברורה. בחודשים האחרונים, כך מספרת אמו, החל ערן להתנהג בצורה תבניתית וחזרתית: "ערן החל להקפיד על סידור מוקפד של החדר, הבגדים חייבים להיות מקופלים בצורה מסוימת ולהיות מונחים בפינה ספציפית על המיטה, כך גם חומר הלימוד שלו, כמו כן כאשר הוא מתלבש תמיד זה חייב להיות בצורה שחוזרת על עצמה ומבלי לשנות את הסדר..." כששאלה אותו אמו על פשר החזרתיות הסביר ערן כי רק ככה הוא יכול להיות בטוח ששום דבר רע לא יקרה.

רוני ילדה בת 11 החלה לאחרונה לשהות זמן ממושך ומוגזם במקלחת, כאשר הוריה שאלו אותה לפשר הזמן הרב, הסבירה רוני כי היא חייבת לחפוף את ראשה במשך 25 דקות וכי עליה לעשות זאת פעמיים ברצף כי רק כך היא מרגישה נקייה ונרגעת. בנוסף, החלה רוני לשטוף את ידיה מספר רב מאוד של פעמים במשך היום עד שהגיעה למצב של פצעים וחתכים בכפות ידיה.

שתי הדוגמאות הללו הן רק קצה קצהו של פניה הרבות של הפרעה פסיכיאטרית המוגדרת כהפרעה אובססיבית קומפולסיבית שבה נתקלתי במהלך עבודתי הקלינית. 

אוסיף ואציין שמדובר בהפרעה נפשית מתוחכמת ומרתקת אשר לובשת פנים וצורות רבות.

הפרעה טורדנית כפייתית הידועה גם בשמה המקצועי OCD  (obsessive compulsive disorder)  היא למעשה הפרעת חרדה הבאה לידי ביטוי כבר בגיל הילדות. 

מדובר בהפרעה אשר מורכבת משני מנגנונים מקבילים, הן מחשבתי - קוגניטיבי והן התנהגותי, אשר יחד יוצרים את מהלך ההפרעה אצל הילד. מחקרים עדכניים מעידים על כ 4% מקרב הילדים עד גיל 10 שיסבלו מהפרעה זאת.

כיצד נזהה כי הילד סובל מהפרעה אובססיבית כפייתית?

סימנים עיקריים להופעת ההפרעה יבואו לידי ביטוי במספר אופנים, כאשר בסיס ההתנהלות הוא חרדה אשר מעוררת את הילד לפעולה התנהגותית על מנת להשקיט את התחושות החרדתיות ואת המחשבות המאיימות:

-          שטיפות חוזרות של הידיים, הגוף, חפצים שונים בצורה טקסית מסוימת ומוקפדת.

-          סידור של חפצים בצורה תבניתית, גם בסביבה הביתית וגם מחוץ לבית.

-          חזרתיות של מילים, תנועות, שאלות, אמירות.

-          פחד שיאונה משהו רע למישהו מבני הבית או מהאנשים הקרובים בצורה מוגזמת.

-          בדיקות חוזרות ותכופות של נעילת הדלת, החלון, הברז, הגז וכיוצא באלו.

-          שימוש בכללים מוקפדים לפרידה או לכניסה לסיטואציות חברתיות ומשפחתיות.

-          הקפדה יתרה על כתב יד או סדר במחברות או בכתיבה.

-          פחד והתעסקות יתר וחשש ממחלות, חיידקים, מלחמות, תאונות ועוד.

הגורמים להפרעה אובססיבית קומפולסיבית בגיל הילדות:

עדיין לא ברור מה הגורם להתפרצות ההפרעה בגילאי הילדות אולם ניתן לבודד מספר גורמים מרכזיים שנמצאו במחקרים שנערכו בבדיקת ילדים הסובלים מocd  

-          ביולוגיה גנטיקה ותורשה- כמרבית הדברים הפיזיולוגיים העוברים בתורשה מדור ההורים והמשפחה הגרעינית כך גם המטען הנפשי החרדתי עובר בתורשה ובהרבה מקרים נמצא הצלבה בין הורים חרדתיים לילדים הסובלים מהפרעת חרדה אובססיבית.

-          אירועי חיים מלחיצים כגון שכול, מעברים חדים כגון הגירה ושינוי סביבת מגורים, מעבר למסגרות חדשות, אלימות או מצב מלחמה מתמשך כל אלו מעלים את הסבירות להתפרצות ההפרעה.

-          מבנה אישיות, ילדים מופנמים אשר לרב אינם מחצינים ומבטאים רגשות ובעלי עכבות רגשיות.

חשוב לציין כי כאשר ילד סובל מהתפרצות הפרעת OCD אין זה בשל הורות קשה או בגלל שמי מכם ההורים בהכרח יש לו יד בדבר, 

כמו כן OCD אינו מבטא פגם באישיות או באופי של הילד או מהווה פרוגנוזה לכישלון עתידי בחייו,  ובעזרת טיפול וסיוע ניתן להקל משמעותית את הקושי של ילדכם ושל המשפחה בעקבות ההפרעה.

טיפול בהפרעה אובססיבית וטיפים להורים:

שתי ההמלצות העיקריות לטיפול בOCD בקרב ילדים ונוער הן שילוב של טיפול תרופתי ושל טיפול נפשי בשיטה של טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT

מחקרים מעידים על הקלה משמעותית ומהירה ביותר בשילוב של שני אפיקי טיפול אלו במקביל, עם זאת במידה וההפרעה איננה חמורה,  ההמלצה היא להתחיל טיפול התנהגותי קוגניטיבי ללא טיפול תרופתי ולבדוק יעילות.

בנוסף ההמלצה להורים עיקרה הוא להיות שם עבור ילדכם ברמת הרגש וההכלה, ההתמודדות עם הפרעת OCD  היא קשה ומתסכלת ומהווה עבור ילדכם חוויה מפחידה עד אימה, 

עודדו אותו לחלוק עמכם את תחושותיו ואת מחשבותיו, אל תתנו יד ותיכנעו לתכתיבי ההפרעה של ילדכם אך עם זאת הסבירו לו את מהלכה ועזרו לו להתמודד מולה.

קבלו הדרכה הורית ולימדו על ההפרעה ודרכי ההתמודדות עמה. ידע הוא כוח, ובמלחמה מול הפרעה מתוחכמת זאת, כוח נחוץ עד מאוד להשקטתה והפחתת הסימפטומים שלה.

למדו את ילדכם יכולות הרפיה על מנת להשתחרר מתחושות החרדה, למדו אותו נשימות ותרגילים מדיטטיביים המועילים בהפחתת לחץ.

לסיכום דבריי – מדובר בהפרעה בגיל הילדות אשר באה לידי ביטוי במחשבות מפחידות ומאיימות המעוררות חרדה קשה ולצידה ריטואל של התנהגויות המכונות "טקסים" 

שמטרתן להשקיט את המחשבות, במידה וילדכם סובל מהסימנים שתיארתי, אל לכם לאבד עשתונות, 

פנייה וקבלת הדרכה ממוקדת מאיש מקצוע תהווה נדבך מכריע להקלת הסימפטומים וכמו שציינתי במקריי קיצון יש לפנות לרופא המטפל על מנת להסתייע גם בעזרה תרופתית.

לטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית אצל ילדים

אוסידי אצל ילדים ונוער 039524994