פרפקציוניזם אצל ילדים ונוער טיפול והתמודדות

פרפקציוניזם אצל ילדים:
מהו פרפקציוניזם, איך ניתן לזהות אותו אצל ילדים ואיך להתמודד מולו?

פרפקציוניזם לילדים טיפול רגשי

מהו פרפקציוניזם ואיך להתמודד איתו?
האם הנטייה להיות מושלם היא חיובית או שלילית?
כיצד נוצר פרפקציוניזם ומדוע הוא בהכרח שלילי?
פרפקציוניזם, ילד פרפקציוניסט טיפול והתמודדות רגשית

על פרפקציוניזם אצל ילדים ונוער
טיפול והתמודדות לצד הדרכת הורים
בדברים הבאים:

פרפקציוניזם או הצורך לשלמות, מוכר וידוע לנו על היבטיו הרבים. לא מעט ידוענים, מנהלים בכירים, ספורטאים ואמנים ניחנים ומתאפיינים בתכונה זו, 

אלו אותם אנשים החיים בחתירה תמידית לשלמות מוחלטת בכל דבר, קטן כגדול, ומשקיעים בכך אנרגיות אדירות ובלתי נלאות.

וכפי שהתכונה באה לידי ביטוי אצל האדם הבוגר, בקריירה או בהישגיו השונים, כך גם בא הדבר לידי ביטוי עוד הרבה קודם, בילדות ובשלביה המוקדמים.

פעמים רבות נזהה בקרב הילדים את ביטויו של הפרפקציוניזם באופנים רבים, ראשית בציונים ובהישגים הלימודיים הבלתי מתפשרים שלהם, בסידור החדר והקפדה על הדברים הקטנים, בקיפול החולצות שבארון הבגדים אחד אחד ברצף מושלם כמסדר הרס"ר אצל חיילים, בהישגים הספורטיביים שלהם, במערכות היחסים הטוטאליות שלהם עם חבריהם, בדרך בה הם מתארים חוויות ולא מפספסים אף פרט ובעיקר בדרך בה הם נוכחים בעולמנו ובעולמם המושלם כל כך.

אז רגע, פרפקציוניזם הוא טוב? הוא רע? ואיפה עובר הגבול?

אז נכון שלפרפקציוניזם ישנם היבטים חיוביים בעיקר במישורים ההישגיים והתחרותיים, ילדים עם נטייה לפרפקציוניזם יעפילו לא פעם לפסגות ששמורות רק לטובים ביותר, הצורך או הדחף שמניע אותם לשלמות טומן בחובו הישגיות אדירה ומוטיבציות פנימיות בלתי מתפשרות. אלו הילדים שיהיו בקדמת הבמה בכל דבר בו הם ישקיעו, לימודית, אומנותית או ספורטיבית ורבים מהילדים בקרבתם יסתכלו עליהם בקנאה. עד כאן, על פניו, מדובר בתכונה חיובית.

אולם למעשה הורים נכבדים, הפרפקציוניזם הוא דבר שלילי. כיון שהילדים משלמים על כך מחיר יקר, יקר עד מאוד וקשה מנשוא. התכונה הזו גורמת לתסכולים רבים, למתח ולחרדה, להסתכלות על "החצי הריק של הכוס" לצד התבוננות דיכוטומית קיצונית, אימוץ דרכי התנהגות המאופיינים בנוקשות מחשבתית ותפקודית, נטייה להימנעויות ממקומות בהם הילד לא קוצר הצלחות, ובמקרי קיצון, הפרפקציוניזם אף עלול להוביל בעתיד, על פי מחקרים, לדיכאון, לחרדות וגם לנטייה להתמכרויות.

בנוסף, רבים מהילדים הסובלים מפרפקציוניזם איתם אני נפגש בעבודתי המקצועית נמנעים מאחת ההנאות השמורות לעולמם של הילדים והיא חדוות המשחק. הפחד מהפסד אפשרי לא מאפשר להם ליהנות מהמשחק עצמו. למעשה, ההנאה מהמשחק אינה נחשבת בעיניהם אלא רק המטרה העליונה - הניצחון. לרב הם נמצאים במצב של כעס או ביקורתיות רבה משום שבעיניהם אידאל השלמות אינו מושג, לרב הם מתקנים אותי על דפוסי המשחק והשיח והקשר הטיפולי עימם יאופיין ביחסי תחרות ושוויוניות, דבר המאפיין את קשריהם גם בעולם החברתי מול קב' השווים ובני משפחתם.

מדוע דווקא הילד שלי?

אז כמובן שישנם מספר היבטים, בראש ובראשונה נטייה גנטית ותורשתית, כמו עיניים כחולות או שיער מקורזל, גם לתכונות אופי ישנה נטייה גנטית מובהקת. שנית מודל התנהגותי בבית אצל אחד מבני המשפחה אותו הילד מחקה וממנו לומד, ובנוסף נמצא כי בבתים בהם הביקורתיות גבוהה וההסתכלות ההורית נוקשה ישנו סיכוי רב יותר להופעת תכונה זו אצל אחד הילדים.

אז מה עלינו כהורים לעשות:

להלן מספר כללי אצבע אשר הפנמתם ויישומם יכול להועיל לילדכם ולמוסס את הקושי והתסכול שהפרפקציוניזם מעורר:

בחנו את הפרפקציוניזם האישי שלכם: לא פעם אני מוצא כי הורים לילדים עם נטייה לפרפקציוניזם הינם למעשה הורים הסובלים מתכונה זאת בעצמם. כיון שכך הם פני הדברים ואתם ההורים מהווים מודל לחיקוי עבור ילדכם עליכם לטפל בתכונה זו בעצמכם על מנת לא להדהד אותה הלאה לילדכם.

למדו אותם לטעות: אמצו טעויות, גם אם הן יזומות, והפכו אותן לחגיגה משפחתית על מנת שילדכם יצפו בהתנהלותכם. לדוגמה טעו בדרך הביתה ואמרו בקול: "איזה מבולבל אני, טעיתי בפנייה, אך לא נורא לטעות זה אנושי וטבעי ומה שחשוב זה להמשיך ולנסות".

הכינו לעצמכם כוס קפה ושימו בקפה מלח במקום סוכר ואז צחקו על כך בקולי קולות על מנת שילדכם ילמד איך להתנהל בהומור לנוכח שגיאות טעויות ואי הצלחה.

שבחו על הדרך, על המאמץ ועל ההתמדה ולא רק על התוצאות: השתדלו להבליט את שביעות רצונכם מהמאמצים ולא בהכרח מהתוצאות לדוג' אל תאמרו "וואו איזה ציון מדהים השגת", אלא שבחו על כך שניכר שהם השקיעו ועל זה מגיעה להם הערכה בעינכם.

עזרו לילדכם לאמץ דרכי חשיבה אלטרנטיביות: בהיבט הקוגניטיבי לילד בעל נטייה לפרפקציוניזם ישנה חשיבה דיכוטומית אשר מחלקת את ראייתם לצבעי שחור ולבן, כאשר עיקר תשומת הלב הוא על האדרת והעצמת "האין על פני היש". דהיינו הילד יטה לראות את החלקים החסרים או הלא מושלמים בתוך המציאות ולבטל את החלקים החיוביים לדוגמא - בציון במבחן בו הילד יקבל 85 הוא לא יצליח לראות את ההישג אלא יראה את 15 הנקודות החסרות והן יהוו עבורו כישלון מהדהד. ראיית עולם מעין זו תלווה את הילד ותמנע ממנו לפתח חוסן נפשי וליהנות מחדוות החיים גם בהמשך דרכו והפיכתו לנער ולמבוגר שכזה, ולכן עזרו לילדכם בהדגשת החיובי ובקבלת פרופורציות נכונות יותר על עצמו ועל החיים בכלל.

היעזרו באיש מקצוע ובהדרכת הורים ממוקדת: המלצתי היא כי במקרים מסוימים במידה והפרפקציוניזם מתקבע ומתחיל להוות מכשול עבור ילדכם ועבורכם ובמידה ואתם עדים לכך שהדבר מונע ממנו הנאה ומימוש יכולותיו או לחלופין מתחיל לפגוע בתפקודו הרגשי או החברתי יש להיעזר באיש מקצועי על מנת לסייע לילד בשינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות ועל מנת לתת לכם ההורים כלים לסייע לילדכם.

טיפול בפרפקציוניזם אצל ילדים ונוער קליניקה 039524994